لوله کشی مس
لوله کشی توکار کولرگازی

یکی از رویکردهای تازه در موضوع تاسیسات ساختمان در هنگام لوله‌کشی و اجرای امور تاسیساتی اجرای لوله‌کشی توکار مس کولرگازی می‌باشد. بی تردید هر روز بر محبوبیت کولرهای‌گازی افزوده می‌شود و طبیعی است که خانه‌هایی که اخیرا در ایران ساخته می‌شوند هم لوله‌کشی توکار کولرگازی را مدنظر قرار بدهند تا در آینده بتوانند از این سیستم برای تهویه مطبوع خانه استفاده کنند.
لوله‌کشی کولرگازی با لوله‌کشی فاضلاب و یا لوله‌کشی آب سرد و گرم ساختمان متفاوت است و ممکن است این لوله‌ها توسط لوله‌کش آب و فاضلاب انجام نشود و باید متخصص نصب کولرگازی تخصص لازم برای اجرای لوله‌کشی کولرگازی را داشته باشد.
اجرای لوله‌کشی توکار کولرگازی هم برای ساختمان‌های نوساز و هم برای ساختمان‌های قدیمی امکان پذیر است با این تفاوت که در ساختمان‌های قدیمی نیاز به تخریب و لوله‌کشی هزینه‌های اجرا را تا حدود زیادی تحت الشعاع قرار می‌دهد.
معمولا لوله‌کشی کولرگازی برای کولرهای‌گازی دو تکه که دارای یک پنل داخلی و یک پنل خارجی هستند مورد استفاده می‌باشد. در واقع این لوله‌ها هستند که ارتباط بین پنل داخلی و پنل خارجی را برقرار می‌کنند.
استفاده از لوله‌کشی توکار برای کولرهای دو تکه و یا اسپلیت به دلیل اینکه سر و صدای کمتری تولید می‌کنند و فضای کمتری اشغال می‌کنند و همچنین به دلیل زیباتر بودن و مصرف برق کمتر و بخصوص به دلیل اینکه این کولرها بیشتر خواهان دارند انجام می‌شود.

چرا لوله‌کشی توکار کولرگازی

همانگونه که توضیح دادیم اتصال بین پنل داخلی و پنل خارجی کولرهای گازی با استفاده از لوله‌کشی انجام می‌شود. این لوله ها از جنس مس هستند و بسیار حساس و شکننده می‌باشند. کوچکترین فشار و یا گرد و غبار و ضربه‌ای می‌تواند باعث سوراخ شدن، خرابی، انسداد و مشکلات فنی کارکردی کولرگازی شود.
وجود این مشکلات در کنار زشت بودن لوله‌کشی روکار کولرگازی برای نمای خانه و نبود مکانی برای تخلیه آب کولرگازی باعث می‌شود همواره لوله‌کشی توکار کولرگازی به لوله‌کشی رو کار ترجیح داده شود.
بنابراین سه راه وجود دارد. یا اینکه اصلا لوله‌کشی نشود که غیر ممکن است، یا اینکه از کولرهای گازی ایستاده و یا پنجره‌ای استفاده شود که مشکلات خاص خود را دارد و مصرف برق زیادی دارد و یا اینکه لوله‌کشی توکار برای کولرگازی مد نظر قرار بگیرد.

لوله‌های مسی و روکش‌های مخصوص این لوله‌ها

موضوع دیگر فضای کم موجود در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های امروزی است که اجازه تعبیه کولرهای آبی و کانال کشی و یا استفاده از کولرهای گازی ایستاده و پنجره‌ای را به مردم نمی‌دهد و باید بتوانند از همه ظرفیت ساختمان استفاده کنند و همین موضوع در بردن لوله‌های کولرگازی در توی‌کار هم بی تاثیر نبود.

نحوه لوله‌کشی توکار کولرگازی

لوله‌های مورد استفاده برای لوله‌کشی توکار کولرگازی از نوع لوله های مسی انتخاب می‌شوند. دلیل انتخاب لوله‌های مسی برای لوله‌کشی توکار کولرگازی زیاد است ولی بصورت کلی می‌توان توانایی انتقال مناسب گاز، خم کاری راحت، امکان تعمیر و جوشکاری و شرایط فیتینگ راحت به اتصالات برنجی را عنوان کرد.
ضمن اینکه لوله‌های مسی مقاومت بسیار زیادی دارند و به این سادگی در زیر کار نمی‌پوسند و دچار سولفاته نمی‌شوند. ولی در حین اجرا و لوله‌کشی باید نصاب کولرگازی بسیار دقت کند زیرا این لوله‌ها بسیار حساس بوده و به راحتی له می‌شوند و می‌شکنند. متخصصین نصب و لوله‌کشی کولرهای گازی باید این نکته را هم مد نظر قرار دهند که باید شرایط نگهداری از لوله را در زمانی که هنوز کار تعمیرات خانه و یا ساخت خانه به اتمام نرسیده مهیا کنند و به خوبی این لوله ها ساپورت و مهار شوند تا دچار آسیب‌های نا خواسته نشوند.
لوله‌کشی توکار کولرگازی با یک نصب معمولی کولرگازی تفاوت‌های زیادی دارد. دلیل آن هم کاملا مشخص است. وقتی نصاب کولرگازی برای نصب کولرگازی اقدام می‌کند معمولا نیازی به لوله‌کشی ندارد و باید تنها پنل داخلی و بیرونی را نصب کند و کار تمام است.
اما در زمان لوله‌کشی کولرگازی باید یک لوله کش کولرگازی ضمن در نظر گرفتن مکان نصب پنل داخلی و مکان قرار گرفتن پنل خارجی بخصوص اگر ساختمان تازه در حال ساخت است و رعایت تمامی شرایط استاندارد ابتدا لوله‌های کولرگازی را بکشد.
برای این کار باید لوله‌ها را به خوبی با روکش‌های مخصوص عایق کاری کند تا درصد احتمال آسیب کمی پایین‌تر بیاید و در ضمن لوله‌ها برای انتقال گاز خنک عایق باشند.
پس از اینکه لوله‌های مسی عایق شدند باید مسیر لوله‌کشی توسط مهندس تاسیسات و یا خود مجری لوله‌کشی کولر مشخص شود و بهتر است این مسیر با سایر تاسیسات ساختمان تلاقی نداشته باشد. مسیر لوله‌کشی کولرگازی شامل دو مسیر مجزا می‌شود.
یک مسیر، مسیر لوله‌های مسی و رابط دو پنل داخلی و خارجی می‌باشد و مسیر دیگر مسیر درین یا لوله فاضلاب کولرگازی است. کولر‌های گازی با آب کار نمی‌کنند ولی رطوبت هوا را دریافت می‌کنند که این موضوع باعث می‌شود آب در دستگاه جمع شود و برای تخلیه این آب مسیری پیش‌بینی شده است که باید در هنگام لوله‌کشی توکار کولرگازی این مسیر که به مسیر درین معروف است به سمت فاضلاب با لوله‌کشی مجزا هدایت شود.
معمولا برای لوله درین از لوله تک لایه یا پروپیلن استفاده می‌شود و قطر 35 لوله کفایت می‌کند. از این رو از دو جهت باید شیاری در دیوار تعبیه شود. یک شیار برای لوله‌های مسی به سمت رایزر، داکت و یا مسیر پیش‌بینی شده برای انتقال لوله‌های مسی به سمت نصب پنل خارجی که عمدتا بر روی پشت بام می‌باشد و یک مسیر به سمت لوله فاضلاب که بسته به محل نصب کولرگازی معمولا نزدیک‌ترین رایزر فاضلاب می‌باشد کشیده می‌شود.( البته بهتر است به سمت لوله فاضلاب جذبی باشد).
لوله‌های پروپیلن یا تک لایه را متناسب با مسیر و با الگو‌بندی و در زیر محل نصب کولرگازی تعبیه می‌کنند و لوله‌های مسی را معمولا در فاصله مناسب در بالاتر از لوله درین و در پشت محل نصب کولرگازی در نظر می‌گیرند.
پس از لوله‌کشی فاضلاب باید لوله‌های مسی اجرا شوند. این لوله‌ها بصورت حلقه‌ای هستند و متراژ زیادی را بدون نیاز به اتصال لوله جدید می‌توانند پوشش دهند.
اولین اقدام عایق بندی لوله‌ها و سپس رد کردن لوله از مسیر تعیین شده است. در هر کجا که نیاز به خم کاری داشتید این کار را با دستگاه خم‌کن لوله حتما انجام دهید زیرا هرگونه اشتباه ممکن است باعث له شدن و یا شکستن لوله شود.


رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش